İlçeye uzaklığı 4 km. Rakım 950. İlçenin Batısında yer alır. Mahallenin  ismi eski kayıtlarda “Yassıviran” olarak geçiyor. Mahalle 56 hane ve nüfusu 160’dır. Düz bir arazi üzerinde kurulmuş olan mahallenin toprakları oldukça verimlidir. Kazan büyük ölçüde bu köyün toprakları üzerinde kurulmuştur.

Sülale Isimleri: Sarıcıgiller (Sarıca), Abacılar (Abacı), Karamemetler (Karataş), Karahüseyingiller (Aydın), Veligiller (Kuruçay). 

Geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Mahallede 4.000 ile 10.000 arasında kapasiteye sahip 22 tane tavuk kümesi bulunuyor. Ayrıca süt üreticiliğine yönelik büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Yetiştirilen ürünler: kavun-karpuz, buğday, fasulye, arpa. Tarihi ve turistik yerler: Kilise mevkii, Aynalı Pınar, Sinap Tepe. (Sinaptepe de 1995 yılında yapılan doğa tarihi araştırmalarında 9.8 milyon yaşında bir maymunun fasili bulunmuştur.) 

16, yüzyılın, sonlarında Anadolu’da başlayan Celali İsyanlarının önde gelen isimlerinde Kalenderoğlu Mehmet Paşa’nın bu köyden olduğu tarih kitaplarında yer almaktadır. 

Tarihi turistikyerler: Tarihi köy çeşmesi.